• Select a School
  • Language

Staff Directory

 HOOKER PUBLIC SCHOOLS

2022-2023


ADMINISTRATION

DR. STU MOORE SUPERINTENDENT [email protected]
BRIAN STALDER HIGH SCHOOL PRINCIPAL [email protected]
TODD KERR ELEMENTARY SCHOOL PRINCIPAL [email protected]
FIDEL VELASQUEZ ASST PRINCIPAL/ ATHLETIC DIR. [email protected]
CAROL CATHCART COUNSELOR [email protected]



HIGH SCHOOL/JUNIOR HIGH 

SETH ADAMS ACT PREP [email protected]
KEVIIN ALM AGRICULTURE [email protected]
ANDREA ARNOLD JH MATH [email protected]s.net
JANA BLEDSOE JR/SR ENGLISH [email protected]
MICHELLE COLLIER SPANISH I /II / ESL [email protected]
MARK DAVIS ALG II/ PRE-CALC/ AP PHYSICS/ TECH [email protected]
KYLIE EDWARDS AGRICULTURE [email protected]
DAN FAULKNER INSTRUMENTAL MUSIC [email protected]
ANGELA FLANAGAN VOCAL MUSIC [email protected]
KATHY HARRISON ENGLISH II [email protected]
JAMIE HILL COMPUTERS I / II / WEB DESIGN [email protected]
CARLA HONEY ENGLISH III/IV [email protected]
DINA JOHNSON U.S. HISTORY/ GOVERNMENT [email protected]
TRAVIS JOHNSON BIOLOGY II / CHEMISTRY / COACH [email protected]
JARRET KACHEL BIOLOGY / COACH [email protected]
JACE KERR WELLNESS / COACH [email protected]
LORI KRAFT JH COMPUTERS/ DESK PUB/ YEARBOOK [email protected]
NAOMI MAYER JH HISTORY / GEOGRAPHY  [email protected]
HEIDI NUNLEY GEOMETRY / FINANCE / COUNSELING [email protected]
TREVOR POWERS OK HISTORY / WELLNESS / COACH [email protected]
BRAYDON ROBINSON ALGEBRA I / COACH [email protected]ls.net
STUART SCOTT WORLD HISTORY/GEOGRAPHY [email protected]
NEETI SHARMA SPECIAL EDUCATION [email protected]
PAULA STALDER LIBRARIAN/ACCOUNTING/OFF.PROC [email protected]
DANNY STUMP PHYSICAL SCIENCE / COACH [email protected]
JACOB TEST ART [email protected]
CHRIS URIAS FR/SO ENGLISH [email protected]
KELLI WINTERS JH SCIENCE / ROBOTICS [email protected]


 

ELEMENTARY 

SETH ADAMS SPECIAL EDUCATION [email protected]
RHONDA BAIRD 2nd GRADE [email protected]
SEASON DUNCAN 5th / 6th READING [email protected]
MELISSA FAULKNER VOCAL MUSIC [email protected]
NICOLE HAUGHT KINDERGARTEN [email protected]
KATHY HERALD 3rd GRADE [email protected]
TONYA HILL TITLE I / READING [email protected]
ANGELA JAHRAUS 1ST GRADE ajahrau[email protected]
CHARLENE JOHNSON 4th GRADE [email protected]
MELISSA LEACH RESOURCE [email protected]
MARY LOBMEYER 2nd GRADE [email protected]
KATE MALONEY 5th / 6th MATH [email protected]
LETA ROBERTS 4th GRADE [email protected]
ROMAN RODRIGUEZ 5th/6th SCIENCE [email protected]
LEXI ROSE PRE-K [email protected]
AARON RUIZ ELEMENTARY PE /  COACH [email protected]
DANA SAYLOR 1st GRADE [email protected]
JENNA STUMP KINDERGARTEN [email protected]
AMY URIAS SPEECH THERAPIST [email protected]
ROBIN VEGA-COOK 3rd GRADE / ROBOTICS [email protected]
JENNIFER VELASQUEZ SPECIAL EDUCATION [email protected]
PEYTON ZIELKE 5th/6th LANGUAGE ARTS [email protected]


SUPPORT PERSONNEL

DONNA BERGNER PARAPROFESSIONAL [email protected]
BRIDGET BRIGGS ELEM SECRETARY/ACTIVITY CUST [email protected]
KATHY BRIGGS PARAPROFESSIONAL [email protected]
TAMMY BROADBENT EXECUTIVE ASSISTANT [email protected]
ERIC BROWN GROUNDS [email protected]
BARBARA BURNS CAFETERIA [email protected]
CHEYENNE CANO PARAPROFESSIONAL [email protected]
VICTORINA CANO CUSTODIAN [email protected]
RHONDA DAUGHERTY CAFETERIA [email protected]
MARIA DIAZ PARAPROFESSIONAL [email protected]
JONATHAN FAULKNER TECHNOLOGY DIRECTOR [email protected]
TERESA FERGUSON CUSTODIAN MANAGER [email protected]
GARY GIBSON BUS DRIVER [email protected]
GENEVA GONZALEZ CUSTODIAN [email protected]
OKSANA HIDALGO CAFETERIA [email protected]
KENNY HOOBLER BUS DRIVER [email protected]
KARLA HUXMAN ENCUMBRANCE CLERK [email protected]
KEATON KACHEL PARAPROFESSIONAL [email protected]
VICKI KEELING CUSTODIAN [email protected]
WENDY KEITH PARAPROFESSIONAL wkeit[email protected]
JERRI KERR LIBRARY AIDE [email protected]
ANABEL LOPEZ PARAPROFESSIONAL [email protected]
CHRISTY MARTENS PARAPROFESSIONAL [email protected]
MIKE MCREYNOLDS BUS DRIVER [email protected]
KERRI MENDOZA HS SECRETARY/ACTIVITY CUST [email protected]
ALISHA MINTER PARAPROFESSIONAL [email protected]
JOSIE MONCAYO PARAPROFESSIONAL [email protected]
RHONDA PARKER PARAPROFESSIONAL [email protected]
LAWANDA RAPP PARAPROFESSIONAL [email protected]
LAURIE RUIZ CAFETERIA [email protected]
OLIVIA SALINAS CUSTODIAN [email protected]
BRENDA SCOTT ELEM COMPUTER LAB [email protected]
LJ SCOTT BUS DRIVER [email protected]
CONNIE THEINER PARAPROFESSIONAL [email protected]
CHARLES TROYER MAINTENANCE DIRECTOR [email protected]
ROSA UGARTE CUSTODIAN [email protected]
KIM UKENS ELEM COMPUTER LAB [email protected]
DOYETTA WALTON CAFETERIA MANAGER [email protected]



Website by SchoolMessenger Presence. © 2022 Intrado Corporation. All rights reserved.