Staff Directory

 HOOKER PUBLIC SCHOOLS

2019-2020


ADMINISTRATION 

DAN FAULKNER SUPERINTENDENT
BRIAN STALDER HIGH SCHOOL PRINCIPAL
TODD KERR ELEMENTARY SCHOOL PRINCIPAL


 HIGH SCHOOL/JUNIOR HIGH 

ANDREA ARNOLD                               7TH/8TH MATH/ALGEBRA I
JANA BLEDSOE
ENGLISH III-IV/SPEECH
MIKE BURDGE ALT ED/COACH
CAROL CATHCART COUNSELOR
HOPE COX DETENTION CENTER
MARK DAVIS ALGEBRA II/PRE-CALC/PHYSICS/TECHNOLOGY
MELISSA FAULKNER VOCAL MUSIC
ANGELA FLANAGAN INSTRUMENTAL MUSIC
LARRY FLYNT TECH ED
RHONDA GILMORE 7TH/8TH ENGLISH
JAMIE HILL COMPUTER APP/FINANCE

JOSEPH IMAN U.S. HISTORY/GEOGRAPHY/COACH
TRAVIS JOHNSON BIOLOGY II/CHEMISTRY
JARRET KACHEL BIOLOGY I/COACH
JERRI KERR LIBRARIAN
LORI KRAFT 7TH/8TH COMP/DESKTOP PUBL/YEARBOOK
TYLER LAUBACH AGRICULTURE
NAOMI MAYER 7TH/8TH HISTORY/GEOGRAPHY BRIANNA MCCLURE ART

HEIDI NUNELY ALGEBRA I /GEOMETRY
TREVOR POWERS OK HISTORY/WELLNESS/COACH
NEETI SHARMA SPECIAL ED
DANNY STUMP PHYSICAL SCIENCE/COACH
CHRIS URIAS ENGLISH I-II
FIDEL VELASQUEZ ASST PRINCIPAL/ALGEBRA I
KELLI WINTERS 7TH/8TH SCIENCE


ELEMENTARY 

RHONDA BAIRD 2nd GRADE    
SEASON DUNCAN 4TH GRADE
NICOLE HAUGHT KINDERGARTEN
KATHY HERALD 3RD GRADE
ANGELA JAHRAUS 1ST GRADE
CHARLENE JOHNSON 1ST GRADE
SHARI KACHEL 5TH/6TH SCIENCE
JACE KERR 5TH/6TH MATH

MELISSA LEACH 5TH/6TH LANGUAGE ARTS
MARY LOBMEYER 1ST GRADE

KATE MALONEY 4TH GRADE
DIANNE MCELROY TITLE I
LETA ROBERTS 2ND GRADE
LEXI ROSE PRE-K
AARON RUIZ ELEMENTARY PE/COACH
DANA SAYLOR 1ST GRADE
JENNA STUMP KINDERGARTEN
DARLYNN SUTO 5TH/6TH SOCIAL STUDIES
AMY URIAS SPEECH THERAPIST
ROBIN VEGA 4TH GRADE JENNIFER VELASQUEZ SPECIAL ED TEACHER

 

SUPPORT PERSONNEL

SHANTEL BAUGH TEACHER'S AIDE
DONNA BERGNER TEACHER’S AIDE
BRIDGETT BRIGGS ELEM SECRETARY/ACTIVITY CUST.
KATHY BRIGGS                                  HS SPANISH AIDE
TAMMY BROADBENT ADMINISTRATIVE ASSISTANT
ERIC BROWN GROUNDS
BARBARA BURNS CAFETERIA
VICTORINA CANO CUSTODIAN
NORMA DEATHERAGE                         CAFETERIA
SHANNON DERRICK                            MAINTENANCE
JONATHAN FAULKNER NETWORK ADMIN/IT SUPPORT
TERESA FERGUSON CUSTODIAN MANAGER
MAYRA FERNANDEZ TEACHER'S AIDE
GARY GIBSON BUS DRIVER
OKSANA HIDALGO CAFETERIA   

KENNY HOOBLER BUS DRIVER
KARLA HUXMAN ENCUMBRANCE CLERK
VICKI KEELING CUSTODIAN
NANCY KLETCHKA TEACHER'S AIDE
MORGAN KERR                                   TEACHER'S AIDE

MIKE MCREYNOLDS BUS DRIVER
KERRI MENDOZA H.S. SECRETARY/ACTIVITY CUST.
KARINA MONREAL TEACHER'S AIDE
RHONDA PARKER                               ELEM SPECIAL ED AIDE
ANN PHILLIPS                                    ELEM SPECIAL ED AIDE

LAWANDA RAPP TEACHER'S AIDE
LAURIE RUIZ CAFETERIA
OLIVIA SALINAS CUSTODIAN
BRENDA SCOTT ELEM. COMPUTER LAB
LJ SCOTT BUS DRIVER
PAULA STALDER LIBRARY AIDE
CONNIE THEINER TEACHER'S AIDE
ANITA THORNBURG TEACHER'S AIDE
RACHELLE TRIMBLE TEACHER'S AIDE
RUBY TRIMPE CAFETERIA
ROSA UGARTE CUSTODIAN
KIM UKENS                                       TEACHER'S AIDE
MARIA VEGA CUSTODIAN
PENNI VOTH ELEM SPECIAL ED. AIDE
DOYETTA WALTON CAFETERIA MANAGER